Rynek Główny i Stare Miasto

Rynek Główny i Stare Miasto

Rynek Główny w Toruniu zwany Rynkiem Staromiejskim w kształcie kwadratu o boku ok 110 metrów został wytyczony w XIII wieku.

Znajduje się na nim wiele zabytkowych i bogatych architektonicznie obiektów, który zdjęcia znajdziesz na tej stronie. Rynek Główny to serce miasta, gdzie spotykają się zarówno mieszkańcy jak i turyści. Ponieważ zlokalizowanych jest tam wiele restauracji i pubów tętni on życiem do późnych godzin nocnych. W Toruniu funkcjonuje także drugi rynek zwany Rynkiem Nowomiejskim, który w przeszłości stanowił centrum odrębnego miasta. W Toruniu na każdym kroku, a na Rynku Głównym w szczególności bardzo widoczna jest pamięć o Mikołaju Koperniku oraz sztandarowy produkt Torunia: toruńskie pierniki.

Gotycki Ratusz Staromiejski powstał w XIII i XIV wieku. W XVIII wieku, podczas najazdu szwedzkiego Ratusz został poważnie uszkodzony, a następnie odbudowany. Ratusz posiada czworoboczną flandryjską wieżę z charakterystycznym zegarem oraz wewnętrzny dziedziniec i sukiennice w zachodnim skrzydle. Zwiedzając Ratusz w Toruniu polecam wejście na wieżę ratuszową (piękny widok miasta), odwiedzenie Sali Rzemiosła, Muzeum Okręgowego oraz spacer po dziedzińcu. W Muzeum na szczególną uwagę zasługują witraże kościelne z XIV wieku, które wyróżniają się na tle całej kolekcji eksponatów gotyckich. Bardzo cenne są także galerie obrazów, wśród których znajdują się dzieła takich artystów jak: Matejko, Krzyżanowski, Witkacy, Malczewski.

Pomnik Mikołaja Kopernika na Rynku Głównym

Najsławniejszym pomnikiem w Toruniu jest odlany z brązu pomnik Mikołaja Kopernika z 1853 roku, znajdujący się na Rynku Staromiejskim. Otoczony jest przez kamienne ławeczki zawsze pełne turystów, a w pobliżu znajduje się opisana niżej Studzienka z Flisakiem. 

Toruń nie sposób pominąć toruńskie pomniki. Jest ich w tym mieście kilkadziesiąt. Warto wspomnieć takie toruńskie pomniki, jak nawiązujący do starej legendy pomnik – fontanna flisaka, pomnik ku czci żołnierzy Armii Krajowej, Józefa Piłsudskiego czy też pomnik Jana Gutenberga. Toruńskie pomniki upamiętniają zarówno postaci wielkie – takie jak Jan Paweł Drugi, Jerzy Popiełuszko, gen. Józef Bem czy Otto Bismarck – jak postaci ze znanych filmów (pomnik Kargula i Pawlaka), a nawet pieska Filusia, postać stworzoną przez satyryka Zbigniewa Lengrena, którego w ten sposób postanowili uczcić mieszkańcy Torunia. Te dwa ostatnie, oryginalne pomniki toruńskie stanowią nie lada ciekawostkę dla odwiedzających miasto turystów.

Studzienka z Flisakiem na Rynku Głównym

Jedna z ciekawszych atrakcji (szczególnie dla dzieci) to fontanna wykonana z piaskowca z wykonaną z brązu figurą flisaka grającego na skrzypcach. Flisaka otaczają żaby tryskające wodą.

Kościół Św. Ducha na Rynku Głównym

W Toruniu znajduje się kilka zabytkowych kościołów. Na Rynku Głównym można podziwiać pochodzący z 1756 roku Kościół Świętego Ducha. Więcej o zabytkowych kościołach można znaleźć w dziale Kościoły w Toruniu.

Dwór Artusa w Toruniu

Historia Dworu Artusa w Toruniu sięga aż XIV wieku kiedy to pełnił funkcję tzw. Domu Klubowego. W 1466 roku podpisano tutaj II pokój toruński. Na przestrzeni wieków budynek był wielokrotnie przebudowywany. Obecna jego neorenesansowa forma pochodzi z końca XIX wieku kiedy to pełnił funkcje handlowo-noclegowe. Dzisiaj na parterze znajdują się sklepy, a powyżej Centrum Kultury Dwór Artusa oraz siedziba Orkiestry Toruńskiej.

Pałac Jakuba Meissnera na Rynku Głównym

Budowla została wzniesiona w XVIII wieku przez burmistrza Torunia Jakuba Meissnera.

Zabytkowy budynek Poczty na Rynku Głównym

Na Starym Rynku w Toruniu znajduje się przepiękny, zbudowany w stylu neogotyckim budynek Poczty, który wcześniej nosił nazwę Pałacu Gereta.

Kamienica Pod Złotą Gwiazdą

Piękna barokowa kamienica znajdująca się pod numerem 35 pochodzi z XIII wieku. Obecnie w kamienicy mieści się Muzeum Okręgowe w Toruniu i wystawa stała Świat Orientu.

Kamienica Pod Aniołem

Zlokalizowana pod numerem 29 Kamienica Pod Aniołem odznacza się pięknym portalem wykonanym z piaskowca oraz rzeźbionymi drzwiami.

Stare Miasto w Toruniu

Toruńskie Stare Miasto, to obowiązkowy punkt programu wycieczek odwiedzających Toruń. Stanowi enklawę w sercu miasta, od strony Wisły podkreśloną średniowiecznymi murami, basztami i bramami. Począwszy od Rynku Staromiejskiego, który od wieków stanowił serce Torunia, rozpoczyna się wyprawa w przeszłość. Zespół staromiejski jest bowiem jednym z najcenniejszych zespołów zabytkowych w naszym kraju i został w 1997 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. 

Stare i Nowe Miasto, z XIII wiecznym układem urbanistycznym i licznymi zabytkowymi kościołami i pomnikami – to rzeczywiście unikat. Katedra Świętych Janów, kościoły św. Jakuba, Jana Chrzciciela i Ewangelisty, Ratusz Staromiejski i gotyckie kamienice mieszczańskie z XIV wieku – to tylko nieliczne perełki, których toruńskie Stare Miasto posiada wiele. Są tu ruiny zamku krzyżackiego, Krzywa Wieża, Twierdza Toruń i biegnący pod ulicą, unikatowy gotycki Most Pauliński. Stare Miasto w Toruniu posiada zabytkowy Staromiejski Trakt, który jest wiecznie zatłoczonym miejscem spacerów, ale także traktem handlowym z licznymi, eleganckimi sklepami przy najbardziej znanej ulicy tego miasta – Szerokiej.