Śladami Mikołaja Kopernika

Śladami Mikołaja Kopernika

Mikołaj Kopernik urodził się 19.02.1473r w Toruniu przy dzisiejszej ulicy Kopernika. Był człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym i działał w wielu dziedzinach nauki. Jednakże światową sławę zyskał jako astronom. Mówi się, że „wstrzymał słońce i poruszył ziemię”. Jego największe dzieło „O obrotach ciał niebieskich” było w tamtych czasach pracą rewolucyjną. Ukazywało Słońce jako centrum Układu Słonecznego. Wokół słońca miały poruszać się wszystkie planety, w tym także Ziemia, po kolistej trajektorii.  Większość swojego życia Kopernik spędził poza Toruniem, na zagranicznych uczelniach. Jednakże w Toruniu są jego niezliczone ślady ponieważ utrzymywał bardzo silne kontakty w rodzinnym miastem. W sercu miasta na Rynku Głównym stoi jego pomnik.

Dom Mikołaja Kopernika

Miejsce narodzin Mikołaja Kopernika jest niejednoznaczne ponieważ jego ojciec, bogaty kupiec posiadał kilka kamienic. Uważa się jednak, że Kopernik urodził się w kamienicy nr 15 na ul Kopernika (kiedyś ul. Św. Anny)

Muzeum Mikołaja Kopernika

Mieszczące się w kamienicy nr 17 Muzeum Kopernika jest także wskazywane jako możliwe miejsce narodzin astronoma. W muzeum znajduje się wystawa poświęcona Kopernikowi. Można tutaj zapoznać się z jego życiem rodzinnym oraz działalnością naukową.

Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika Zakład Astrofizyki (CAMK Toruń) PAN

Centrum mieści się przy ulicy Rabiańskiej 8. Jest to placówka naukowo-badawcza zajmująca się badaniami z zakresu astronomii i astrofizyki.

Płaskorzeźba Mikołaja Kopernika na fasadzie kamienicy

Na fasadzie sklepu przy ulicy Szewskiej znajduje się rzeźba Mikołaja Kopernika.