Rynek Główny i Stare Miasto

Rynek Główny w Toruniu zwany Rynkiem Staromiejskim w kształcie kwadratu o boku ok 110 metrów został wytyczony w XIII wieku. Znajduje się na nim wiele zabytkowych i bogatych architektonicznie obiektów, który zdjęcia znajdziesz na tej stronie. Rynek Główny to serce miasta, gdzie spotykają się zarówno mieszkańcy jak i turyści. Ponieważ zlokalizowanych jest tam wiele restauracji…

Kościoły w Toruniu

W Toruniu jest kilka pięknych kościołów. Przede wszystkim warto odwiedzić Kościół św. Janów, którego podwaliny pochodzą z XIII wieku. Na Rynku Głównym znajduje się XVIII-wieczny kościół św. Ducha, a nieopodal pochodzący z XIII wieku kościół Wniebowzięcia NMP. Natomiast na Rynku Nowomiejskim możemy podziwiać pochodzący z XIV wieku dawny kościół ewangelicki oraz pochodzącą z XIII wieku…

Śladami Mikołaja Kopernika

Mikołaj Kopernik urodził się 19.02.1473r w Toruniu przy dzisiejszej ulicy Kopernika. Był człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym i działał w wielu dziedzinach nauki. Jednakże światową sławę zyskał jako astronom. Mówi się, że „wstrzymał słońce i poruszył ziemię”. Jego największe dzieło „O obrotach ciał niebieskich” było w tamtych czasach pracą rewolucyjną. Ukazywało Słońce jako centrum Układu Słonecznego. Wokół…

Zamek Krzyżacki

Dawny Zamek Krzyżacki to jeden z ważniejszych zabytków w Toruniu oraz otwarte miejsce spacerów turystów oraz torunian. Wraz z murami obronnymi, basztami i bramami stanowił system obronny miasta. Niewiele pozostało z czasów świetności Zamku ale dzisiaj stanowi fantastyczną scenerie dla organizowanych tutaj występów teatralnych oraz koncertów muzycznych. Na terenie zamku znajduje się tablica pamiątkowa, na…

Uliczki i zabytkowe kamienice

W Toruniu są mniej i bardziej sławne uliczki. Do najbardziej znanych na pewno należy ulica Szeroka, Ciasna, Podmurna, Kopernika i Żeglarska. Na każdej z nich znajdują się zabytkowe kamienice mieszkalne oraz wiele innych wiekowych obiektów. Jeśli Twój pobyt w Toruniu jest krótki to skoncentruj się na tych bardziej znanych ulicach. Natomiast jeśli zostajesz tutaj dłużej…

Krzywa Wieża w Toruniu

Jednym z symboli historii, jakich wiele posiada Toruń, jest Krzywa Wieża. Wybudowana w XII wieku była zupełnie prostą basztą miejską, wtopioną w system murów obronnych. Swą nazwę i międzynarodową sławę, którą chlubi się Toruń, Krzywa Wieża zawdzięcza piaszczysto – gliniastemu podłożu, którego piaszczysta część pod wpływem potężnego jej ciężaru osunęła się powodując znaczne odchylenie od…

Rynek Nowomiejski

Rynek Nowomiejski ma kształt kwadratu o boku 95 metrów. Otoczony jest przez kamienice przeważnie z XIX wieku. W zamierzchłych czasach w wieku XIII-XIV rynek ten był rynkiem tzw. Nowego Miasta Toruń, które funkcjonowało niezależnie od starego Torunia. Interesującym zabytkiem jest Apteka pod Złotym Lwem działająca nieprzerwanie od 1624 roku w gotyckiej kamienicy. Wybrukowany plac rynku…

Ulica Podmurna

Ulica Podmurna to chyba najpiękniejsza i najdłuższa średniowieczna uliczka Torunia. Uliczka jest brukowana, mnóstwo tu uroczych zakątków i masa zabykowych obiektów. Koniecznie trzeba się nią przespacerować. Na początku uliczki przy fosie znajduje się Dom Mieszczański. Napotkasz tam także zabytkowy spichrz, basztę Koci Łeb oraz Bramę Menniczą. W starych budowlach funkcjonują tutaj restauracje, kluby, galerie, sklepy…

Pozostałe zabytki Torunia

Dom Mieszczański Dom Mieszczański rozpoczyna ulicę Podmurną od strony Bulwaru Filadelfijskiego. Powstał on w 1489 roku jako siedziba Bractwa Św. Jerzego. Przeznacznie Dworu zmieniało się na przestrzeni wieków. Dzisiaj znajduje się tam Towarzystwo Współpracy z Miastami Bliźniaczymi oraz inne instytucje. Pruska Twierdza Toruń powstała w II połowie XIX wieku. Liczne obiekty Twierdzy tworzą pas o…