Rynek Nowomiejski

Rynek Nowomiejski

Rynek Nowomiejski ma kształt kwadratu o boku 95 metrów. Otoczony jest przez kamienice przeważnie z XIX wieku. W zamierzchłych czasach w wieku XIII-XIV rynek ten był rynkiem tzw. Nowego Miasta Toruń, które funkcjonowało niezależnie od starego Torunia. Interesującym zabytkiem jest Apteka pod Złotym Lwem działająca nieprzerwanie od 1624 roku w gotyckiej kamienicy. Wybrukowany plac rynku zdobi stara pompa wodna oraz stylizowane ławki.

Dawny Ratusz i Kościół Ewangelicki na Rynku Nowomiejskim

W centralnej części Rynku Nowomiejskiego znajduje się pochodzący z XIV wieku budynek, w którym obecnie działa fundacja zajmująca się organizacją Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych. Jednakże od XIV wieku budynek był siedzibą władz miejskich pełniąc funkcje ratusza i więzienia. Następnie, po adaptacjach w kolejnych wiekach pełnił funkcje kościoła ewangelickiego i cerkwii prawosławnej.

Kościół św. Jakuba przy Rynku Nowomiejskim

Znajdujący się we wschodniej części Rynku Nowomiejskiego Kościół Św. Jakuba powstawał w XIII-XV wieku. Na przestrzeni wieków pełnił rolę świątyni ewangelickiej i katolickiej. Bogate wnętrze kościoła do dzisiaj zachwyca swoimi cennymi zabytkami.