Uniwersytet Kopernika i Obserwatorium Astronomiczne

Uniwersytet Kopernika i Obserwatorium Astronomiczne

Uniwersytet Kopernika

Toruń to miasto historii i współczesności. Stanowi między innymi prężny ośrodek akademicki. Toruński uniwersytet Mikołaja Kopernika kształci fachowców w wielu dziedzinach, współpracując z uczelniami na całym świecie. Uniwersytet Mikołaja Kopernika został powołany do życia dekretem Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 1945 roku. Miał wtedy dwa wydziały: Humanistyczny (z sekcją Sztuk Pięknych) i Matematyczno-Przyrodniczy. W trudnych latach powojennych miał dostarczać Polsce najwyższej klasy specjalistów. 

Uniwersytet Mikołaja Kopernika przeżywał okresy rozwoju i marazmu. Szczególnie trudne były lata osiemdziesiąte. Dziś Uniwersytet Mikołaja Kopernika to uczelnia na wysokim poziomie, prężna i ciesząca się dobrą opinią na całym świecie. W dzielnicy Bielany znajduje się miasteczko uniwersytecki, a przy nim bardzo oryginalna grafika związana z astronomią.

Obserwatorium Astronomiczne

Obserwatorium Astronomiczne stanowi integralną część Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a jego początki sięgają roku 1948. Położone we wsi Piwnice około 10 kilometrów od Torunia Obserwatorium Astronomiczne udostępnia zwiedzającym między innymi największy teleskop w Polsce, w pełni zmodernizowany – 90 centymetrowy zwierciadlany teleskop Schmidta-Cassegraina oraz historyczny astrograf Drapera, a w Katedrze Radioastronomii zwiedza się także dwa radioteleskopy: 15 metrowy oraz największy w Polsce i naszej części Europy – radioteleskop o średnicy 32 metrów. Ten ostatni od 1994 roku stawia Obserwatorium Astronomiczne w Toruniu na trzecim miejscu w Europie i jest unikalnym narzędziem badań kosmosu. Stanowi część europejskiej i ogólnoświatowej sieci interferometrycznej VLBI, co znacznie poszerza możliwości badawcze w zakresie poszukiwania układów planetarnych, badania materii gwiezdnej czy odległych galaktyk. Konieczność wyeliminowania zakłóceń powoduje, że w promieniu kilometra Obserwatorium Astronomiczne otoczone jest strefą zakazu zabudowy.

Fot. Ananas96, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons