Szkoła Żeglarstwa

Szkoła Żeglarstwa

Czym jest żeglarstwo? Często przytaczana jest definicja nieoficjalna, ale dobrze opisująca to zjawisko. To wielka sztuka, której sens polega na tym, aby posuwać się powoli i donikąd (najczęściej w kierunku niezbyt zgodnym z zamierzonym), chorując przy tym od zimna i wody oraz ponosząc olbrzymie koszty (nie tylko na napoje chłodzące). Jeżeli nie zniechęca Was ta definicja to dobra wiadomość jest taka że na kurs żeglarstwa może zapisać się każdy. Nie trzeba spełniać wygórowanych wymagań, ani posiadać specjalnych predyspozycji. Wystarczą dobre chęci.

Szkoły żeglarstwa nie są jednak tak powszechne jak np. szkoły jazdy. Niełatwo je znaleźć.

Najpopularniejsze są kursy obozowe. Mogą to być obozy stacjonarne, bądź wędrowne (np. w formie rejsu po Mazurach). Trwają od dwóch do trzech tygodni, jednak dla osób mających problem z wolnym czasem . Istnieje jednak możliwość rozciągnięcia szkolenia w czasie – idealne wyjście dla osób pracujących.

Kursy weekendowe lub popołudniowe trwają około półtora miesiąca. Zajęcia teoretyczne odbywają się w Toruniu, natomiast praktyka na jeziorze Chełmżyńskim na jachtach typu MAK 707 oraz Omega. Szkolimy na dwóch rodzajach jachtów. Mak to duży ciężki jacht turystyczny, natomiast Omegi są szybkie z zacięciem regatowym. Dzięki temu kursanci poznają różne rodzaje żeglarstwa. Czyli pływamy i turystycznie i troszkę regatowo. Dla żadnych mocniejszych wrażeń organizujemy rejsy morskie po wszystkich zakątkach Europy.

Po ukończeniu kursu na patent żeglarski (koszt całości to 800zł.; kursy obozowe są nawet dwukrotnie droższe) następuje egzamin, za który należy dopłacić 300zł.

Na część praktyczną składa się sterowanie jachtem na silniku i pod żaglami. Następnie trzeba wykonać kilka bardziej skomplikowanych manewrów, np. „Człowiek za burtą”, czy odejście od kei (pomostu, do którego cumuje się jachty). Dla wielu osób znacznie trudniejszy wydaje się egzamin teoretyczny. Składa się na niego 6 części: przepisy, locja (wiedza o wodach i wybrzeżach, m.in. oznakowanie szlaków żeglownych), teoria żeglowania (oparta na podstawach fizyki), ratownictwo, meteorologia (m.in. przewidywanie pogody) i budowa jachtu. Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują. Zdecydowana większość kursantów zdaje egzaminy za pierwszym podejściem. Przede wszystkim chcemy upowszechniać żeglarstwo i przekazywać naszą wiedzę i doświadczenie. Ahoj!