Uliczki i zabytkowe kamienice

Uliczki i zabytkowe kamienice

W Toruniu są mniej i bardziej sławne uliczki. Do najbardziej znanych na pewno należy ulica Szeroka, Ciasna, Podmurna, Kopernika i Żeglarska. Na każdej z nich znajdują się zabytkowe kamienice mieszkalne oraz wiele innych wiekowych obiektów. Jeśli Twój pobyt w Toruniu jest krótki to skoncentruj się na tych bardziej znanych ulicach. Natomiast jeśli zostajesz tutaj dłużej to kup sobie mapę Torunia i zwiedzaj go wyznaczonymi trasami turystycznymi.

Na pewno czeka Cię wiele doznań i wrazeń. Zobaczysz piękne brukowane średniowieczne ulice, stare spichrze, mury i baszty obronne oraz wiele zabytkowych kamienic.

Ulica Fosa Staromiejska

Nazwa ulicy pochodzi od średniowiecznej fosy jaka się tutaj znajduje i nawiązuje do linii zabudowy dawnych murów obronnych. Rozpoczynając zwiedzanie ulicy Fosa Staromiejska od ulicy Kopernika natkniemy się na pozostałości Bramy Starotoruńskiej. Następnie możemy podziwiać kamienicę Łuk Cezara, Budynek Collegium Maximum Uniwersytetu Kopernika, Collegium Maius (na zdjęciu poniżej), budynek Teatru im. Wilama Horzycy oraz basztę Koci Łeb.

Ulica Most Pauliński

Średniowieczny most na ul. Most Pauliński łączy Stare Miasto z Nowym Miastem. Dzisiaj jest on niewidoczny, znajduje się pod powstałymi na nim kamienicami.

Ulica Bankowa

Spacerując ulicą Bankową natkniecie się na dwie baszty: Baszta Gołębnik i Brama Klasztorna. Ponadto na odcinku pomiędzy ulicą Piekary i Św. Ducha można podziwiać zabytkowe spichlerze.

Ulica Gregorkiewicza

Nazwa ulicy nadana na cześć Kazimierza Gregorkiewicza – uznanego architekta, toruńskiego urbanisty, aktywnego działacza społecznego związanego z Toruniem.

Ulica Kopernika

Ulica Kopernika to obowiązkowy punkt wizyty każdego turysty w Toruniu. Znajduje się tutaj bowiem  Dom Mikołaja Kopernika oraz Muzeum Mikołaja Kopernika. We wschodniej części ulicy zobaczycie okazałą Katedrę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na ul. św. Jana, którą także warto zwiedzić.

Ulica Łazienna

Na ulicy Łaziennej także czeka na Ciebie kilka cennych zabytków. Zobaczysz tutaj Bramę Łazienną, kilka zabytkowych kamienic, a w jednej z nich przepiękny portal ukazany na zdjęciu poniżej. Na skrzyżowaniu z Ciasną XIV-wieczny spichlerz – dawny Pałac Eskenów.

Ulica Franciszkańska

Na ulicy Franciszkańskiej warto zwiedzić Muzeum Podróżników im. Tony Halika oraz złożyć wizytę w Planetarium. Znajduje się tutaj także Książnica Kopernikańska posiadająca bardzo cenne zasoby zabytkowych książek.

Ulica Piekary

Ulica Piekary także posiada kilka ciekawych zabytków, które warto zobaczyć. Pod adresem Piekary 37 znajduje się barokowa kamienica z XVIII wieku, której fasadę na samym szczycie wieńczy figura Michała Archanioła. W okrągłym budynku z XIX wieku zwanym potocznie „Bastylią” znajduje się areszt śledczy, a kiedyś funkcjonowało tutaj więzienie. Przy ulicy Piekary 51 znajduje się neogotycki budynek z 1870 roku, który dzisiaj jest siedzibą Sądu.

Ulica Strumykowa

Na ulicy Strumykowej pod nr 5 znajduje się pochodząca z 1846 roku klasycystyczna kaplica ewangelicko-augsburska. Przy Strumykowej znajduje się także budynek kina, które działało tutaj nieprzerwanie przez 80 lat od 1928 roku. Ostatnia jego nazwa to „Orzeł”,  a wcześniej „As” oraz „Lira”.

Ulica Szeroka

Ulica Szeroka to jedna z ważniejszych ulic Torunia łącząca Stary Rynek z Rynkiem Nowomiejskim. Warto przespacerować się tą ulicą ze względu na kilkadziesiąt zabytkowych kamienic jakie się tutaj znajdują.

Ulica Ciasna

Ulica Ciasna jest jedną z najstarszych i najwęższych ulic Torunia. Widoczna zabudowa pochodzi w przeważającej części ze średniowiecza. Dominują wśród nich zabytkowe spichlerze.

Ulica Jakuba

Brukowana ulica Św. Jakuba łączy Rynek Nowomiejski z Bulwarem Filadelfijskim. Leży przy niej pochodzący z XIV wieku Kościół Św. Jakuba.

Ulica Mostowa

Przy ulicy Mostowej znajduje się kilkanaście zabytkowych kamienic, a w ty, widoczna na poniższym zdjęciu eklektyczna kamienica narożna pod numerem 9. Oprócz tego napotkacie tutaj pochodzące z XVIII wieku Pałac Fengerów oraz Szwedzki Spichlerz.

Ulica Podmurna

Ulica Podmurna to jedna z najurokliwszych uliczek w Toruniu, na której znajduje się wiele zabytków i atrakcji turystycznych. Więcej o tej uliczce dowiesz się tutaj: Ulica Podmurna.

Ulica Rabiańska

Przy ulicy Rabiańskiej pod numerem 6 i 8 napotkacie renesansową i gotycką kamienicę. Są tutaj także 2 małe pochodzące z XVII wieku spichrze pod numerem 1 i 3. Na skrzyżowaniu ulicy Rabiańskiej i Św. Ducha znajduje się pruska wozownia, w której od 1819 roku przechowywano pojazdy i wozy wojskowe. Obecnie w budynku mieści się siedziba Galeri Sztuki Wozownia, jedna z najstarszych galerii w Polsce.

Ulica Szewska

Ulica Szewska przybrała swoją nazwę od działających na niej kiedy rzemieślników. W przeszłości znajdowało się tutaj także targowisko. Obecnie ta leżąca przy Starym Rynku ulica tętni życiem dzięki licznym sklepom i restauracjom.

Ulica Żeglarska

Na ulicy Żeglarska 8 znajduje się barokowa kamienica powstała w 1693 roku. Dzisiaj funkcjonuje tutaj Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Plac Teatralny

Na placu teatralnym znajduje się zabytkowy budynek Teatru im. Wilama Horzycy oraz pochodzący z 1901 roku neogotycki budynek, w którym obecnie działa Urząd Miasta.