Kościoły w Toruniu

Kościoły w Toruniu

W Toruniu jest kilka pięknych kościołów. Przede wszystkim warto odwiedzić Kościół św. Janów, którego podwaliny pochodzą z XIII wieku. Na Rynku Głównym znajduje się XVIII-wieczny kościół św. Ducha, a nieopodal pochodzący z XIII wieku kościół Wniebowzięcia NMP. Natomiast na Rynku Nowomiejskim możemy podziwiać pochodzący z XIV wieku dawny kościół ewangelicki oraz pochodzącą z XIII wieku Katedrę Św. Jakuba. Nad Placem św. Katarzyny góruje strzelista wieża garnizonowego kościoła św. Katarzyny pochodzącego z XVIII wieku.

Kościół św. Ducha na Rynku Głównym

Zlokalizowany na Rynku Głównym Kościół Św. Ducha ma swoje początki w 1756 roku kiedy to zaczął funkcjonować jako kościół ewangelicki aż do 1945 roku. W 1899 roku do kościoła dobudowano wieżę o wysokości 64 metrów. Obecnie ta rzymskokatolicka świątynia ma 46 metrów długości, 23 metry szerokości i 14 metrów wysokości.

Dawny Kościół Ewangelicki na Rynku Nowomiejskim

Informacje na temat dawnego Kościoła Ewangelickiego znajdziesz na stronie Rynek Nowomiejski.

Kościół św. Jakuba przy Rynku Nowomiejskim

Informacje na temat dawnego Kościoła Św. Jakuba znajdziesz na stronie Rynek Nowomiejski.

Katedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na ul. św. Jana

Obecna gotycka katedra diecezji toruńskiej powstawała etapami począwszy od XIII wieku. Na przestrzeni wieków tutaj mnóstwo bezcennych dzieł sztuki sakralnej m.in.: barokowe i rokokowe ołtarze, zabytki związane z Mikołajem Kopernikiem, malowidła, płaskorzeźby, epitafia. Spoczywa tutaj także serce króla Jana Olbrachta.

Kościół św. Katarzyny na placu św. Katarzyny

Obecnie rzymskokatolicki garnizonowy Kościół Św. Katarzyny powstał jako świątynia ewangelicka w latach 1894-1897. Ta gotycka budowla posiada najwyższą wieżę w Toruniu liczącą 86 metrów wysokości.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Panny Marii

Ten gotycki kościół ma swoje początki w XIII wieku kiedy to powstał z woli i na użytek franciszkanów. Świątynia była budowana i rozbudowywana w kilku etapach. Obecny jej kształt pochodzi z II połowy XIV wieku. W jej wnętrzu można podziwiać wiele malowideł naściennych, dębowe stalle z XV wieku, rzeźbę Jezusa Chrystusa z XIV wieku, mauzoleum szwedzkiej królowej Anny Wazówny i wiele innych.