Bulwar Filadelfijski

Bulwar Filadelfijski

Bulwar Filadelfijski stanowi część jednego z najbardziej ulubionych miejsc spacerowych, jakim są w Toruniu Bulwary Nadwiślańskie. Sama nazwa „Bulwar Filadelfijski” pochodzi od partnerskiego miasta Torunia – amerykańskiej Filadelfii, gdzie jeden z placów nosi dla odmiany nazwę Trójkąta Toruńskiego. Bulwar Filadelfijski znajduje się na miejscu dawnego nabrzeża portowego, a umocniony i zagospodarowany został z okazji obchodów Roku Kopernikańskiego w 1973 roku. Przystosowany do spacerów, wyposażony w stopnie i ławki, Bulwar Filadelfijski zapełnia się w pogodne dni tłumem ludzi, których przyciąga widok średniowiecznych murów z basztami i bramami, zza których wyglądają dachy kamieniczek i ruiny zamku krzyżackiego.

Można stąd podziwiać zarówno Wisłę, po której kręcą się stateczki wycieczkowe, jak i urokliwą Kępę Bazarową na jej przeciwległym brzegu. A ponieważ nie brakuje tu kawiarni, punktów gastronomicznych i pijalni piwa, Bulwar Filadelfijski pozwala także nieco odpocząć po zwiedzaniu zabytków Torunia.

Bulwar Filadelfijski to doskonałe miejsce na spacery i wycieczki statkiem po Wiśle

Tu kręcono film „REJS”

Na Bulwarze Filadelfijskim znajduje się tablica upamiętniająca, że to właśnie w tym miejscu w 1969 roku kręcony był kultowy fim Marka Piwowarskiego „REJS”.

Fot. DerHexer, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons