Pozostałe zabytki Torunia

Pozostałe zabytki Torunia

Dom Mieszczański

Dom Mieszczański rozpoczyna ulicę Podmurną od strony Bulwaru Filadelfijskiego. Powstał on w 1489 roku jako siedziba Bractwa Św. Jerzego. Przeznacznie Dworu zmieniało się na przestrzeni wieków. Dzisiaj znajduje się tam Towarzystwo Współpracy z Miastami Bliźniaczymi oraz inne instytucje.

Pruska Twierdza

Toruń powstała w II połowie XIX wieku. Liczne obiekty Twierdzy tworzą pas o gługości 22 km. Zdjęcia na tej stronie przedstawiają elementy Twierdzy zlokalizowane w samym mieście, nad Wisłą, przy Bulwarze Filadelfijskim. Obecnie w obiektach twierdzy mieści się hotel, dyskoteki i restauracje, sklepy, magazyny oraz siedziby róznych firm. Warto wybrać się tam na spacer. Forty położone są trochę na uboczu, nie ma tam zgiełku, mało ludzi, można wypocząć. Wracając z Fortów proponuję spacer ulicą Św. Jakuba w kierunku Nowego Miasta. Ulica ta ma specyficzny klimat.

Bramy wjazdowe

Na całej długości pozostałych murów obronnych znajduje się kilka prastarych bram wjazdowych do miasta. Brama Starotoruńska zlokalizowana był nieopodal Krzywej Wieży, została zburzona w XIX wieku. Brama Żeglarska pochodzi z XIV i otwiera ulicę Żeglarską prowadzącą do Ratusza. Bramą Mostową wjeżdżali do miasta kupcy przybyli przeprawą na Wiśle. Brama Klasztorna (inaczej Brama Ducha Świętego) pochodzi z XIV wieku i prowadziła do usytuowanego pod miastem kościoła, szpitala oraz klasztoru.

Baszty obronne

W systemie obronnym, jaki posiadał średniowieczny Toruń, baszta stanowiła potężne umocnienie. Było ich w tym mieście kilkanaście. Najstarsza baszta, zwana Starotoruńską chroniła Toruń od strony zachodniej. Był to pierwszy barbakan na ziemiach polskich. Zbudowana w 1429 roku, okrągła i potężna baszta z otworami strzelniczymi i gankiem, otoczona była półokrągłą fosą, a z bramą łączył ją murowany most. Została zburzona w 1703 roku.

Do dziś natomiast zachowała się średniowieczna Baszta Gołębnik, chroniąca Toruń od strony Wisły i Baszta Monstrancja z XV wieku, ośmioboczna, broniąca dostępu do miasta od strony zburzonego już wówczas zamku. Obecnie odbywają się w niej warsztaty artystyczne. Istnieje także potężna zabytkowa baszta Koci Łeb, która miała chronić Toruń od strony północnej. Obecnie baszta ta jest siedzibą Instytutu Języka Polskiego UMK. Warto także zwiedzić basztę zwaną Krzywa Wieża oraz przespacerować się ulicą Podmurną.

Zabytkowe spichrze w Toruniu

Na terenie Torunia zlokalizowanych jest kilka zabytkowych spichrzy. Te na ulicy Mostowej, gdzie dzisiaj funkcjonuje hotel i restauracja powstały w średniowieczu. Na ulicy Ciasnej znajdują się trzy potężne spichrze pochodzące także z okresu średniowiecza. Jeden z nich zbudowany został w dawnym pałacu mieszczańskim zwanym Domem Eskenów. Spichlerz na ulicy Piekary pochodzi z XVII wieku ma okna ozdobione charakterystycznymi jasnymi obramowaniami w kształcie worków. W Toruniu jest także kilka innych spichrzy nie ujętych tutaj na zdjęciach.

Mury obronne

Mury obronne w Toruniu wiążą się z najdawniejszą historią tego miasta. Na początku XIII wieku Krzyżacy wznieśli tu zamek obronny w kształcie trójkąta, podstawą opartego o Wisłę. Już w połowie XIII wieku zaczęto budować w Toruniu mury obronne, ceglane i wysokie, opasujące Stare Miasto wraz z rzemieślniczym Nowym Miastem. Wzmocnione przez 30 baszt i bram, mury obronne w Toruniu były potężnym umocnieniem. Ich wysokość sięgała 6 metrów, a równie potężna, wypełniona wodą fosa – głęboka na kilka metrów i szeroka na kilkanaście – broniła skutecznie dostępu do samych murów.

Kunsztownie zdobione mury obronne w Toruniu skutecznie pełniły swoją funkcję powodując, że przez wiele wieków Toruń uchodził za miasto nie do zdobycia. Dzisiaj dobrze zachowane średniowieczne mury stanowią w Toruniu jedną z atrakcji turystycznych. Ciekawym elementem murów obronnych jest Krzywa wieża.

Teatr im. Wilama Horzycy

Teatr im. Wilama Horzycy to przepiękny budynek powstały w 1904 roku na obecnym Placu Teatralnym 1. Początkowo funkcjonowała w nim scena niemiecka. Polskie przedstawienia zaczęto wystawiać dopiero w roku 1920. Wilam Horzyca (1889-1959) – polski pisarz, reżyser i krytyk teatralny został patronem teatru w 1960 roku.