Dotacje z urzędu pracy

Dotacje z urzędu pracy

Jeżeli jesteś zarejestrowany jako bezrobotny w swoim Urzędzie Pracy i szukanie nowego zajęcia zarobkowego nie idzie Ci najlepiej lub zwyczajnie nie chcesz już pracować dla kogoś, ale od dłuższego czasu masz pomysł na własny biznes – ten tekst jest dla Ciebie!

Urząd pracy jest w stanie pomóc młodym przedsiębiorcom w otwarciu działalności. Najważniejszy warunek, jaki trzeba spełnić to bycie zarejestrowanym jako bezrobotny w Urzędzie Pracy. Jeśli potrzebujesz pomocy przy rozkręceniu własnej firmy bez problemu możesz się zgłosić do lokalnej placówki. Wniosek, który wówczas wypełnisz będzie dokładnie określał Twoje cele, czyli przeznaczenie uzyskanych pieniędzy. Będziesz musiał się dokładnie rozliczyć ze swoich planów, dlatego tak ważne jest, żeby dobrze przemyśleć inwestycje.

Na co mogą być przeznaczone środki?

Otrzymane środki możesz przeznaczyć na działania lub przedmioty, które są niezbędne dla funkcjonowania biznesu. Przykładowo są to: maszyny, urządzenia elektroniczne, środki ochrony, meble czy odpowiednie oprogramowanie. Możliwości jest bardzo dużo i urzędnicy są przygotowani na przyjmowanie wniosków dla nawet najbardziej zaskakujących i innowacyjnych biznesów.

Procedura

Należy złożyć wniosek i czekać na jego rozpatrzenie. Zwykle trwa to od 1 do kilku miesięcy. W tym czasie Urząd Pracy bada aspekty formalne i merytoryczne wypełnionego wniosku. Szybkość rozpatrzenia zależy od sprawności działania danej placówki.

Kiedy już otrzymamy informację o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku w kolejnym tygodniu powinno nastąpić podpisanie umowy pomiędzy potencjalnym przedsiębiorcą a Urzędem Pracy. Może zdarzyć się tak, że umowa będzie zawarta z poręczycielem, który zabezpiecza ewentualny zwrot otrzymanej dotacji, na wypadek, gdyby wnioskujący nie wywiązał się z umowy.

Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie to w krótkim czasie pieniądze powinny pojawić się na koncie wnioskującego, który musi założyć działalność gospodarczą.